ÇATI  SİSTEMLERİNE GENEL BAKIŞ

Çatı ve cephe kaplama sistemleri insanlığın yapılaşmaya başladığı andan itibaren var olmuştur. Bu tarihin akışıyla çalılar yapraklar , kil hamuru , kiremit ve günümüzde teknoloji ile değişen bir çok sistem ile kendini yenilemiştir. Fakat bu sistemler içinde insanların tercihi en sağlam ve en şık olanıdır. İşte bu noktada   Kenet çatı kaplama sisteminden bahsedebiliriz. Günümüzde son yıllarda tanınmaya ve kullanılmaya başlamıştır. Fakat kenet kaplama sistemi tarihte en sağlam ve ilk yapılan çatı sistemlerindendir. Örnek verecek olursak AYASOFYA nın çatısı kenet kaplamadır 600 yıldır da hiç aktığı görülmemiştir. Mimar Sinan ın bir çok eseri kenet kaplama sistemdir. Cami kubbelerinin tamir ve değişimi imkansıza yakın olduğu için kurşun kenet kaplama olarak yapılmaktadır. Sağlamlığı ve çok şık görünümü sayesinde  binalarda silolarda fabrikalarda müstakil villalarda tercih sebebi olmaktadır. Günümüzde kiremit kaplı bir çatıyı ele alalım 800 m2 lik bir çatıda yaklaşık 12800 adet kiremit kullanılmaktadır. Yani 12800 parçadan oluşmaktadır. Bu kadar kiremit in zamanla çürümesi kırılması da cabası. Yada sıngle kaplı bir çatıyı ele alalım mevsimlerle beraber güneş yağmur ve kar döngüleri ile 5 – 10 yıl arasında eski çatınızdan eser kalmaya bilir. Firma olarak siz değerli müşterilerimize en sağlam , en ekonomik , en estetik çözümleri sunmak bizim için bir sorumluluktur. Firmamız çatınız hakkında en iyi çözümleri size sunmakla yükümlüdür.

KENET ÇATI VE CEPHE KAPLAMA SİSTEMLERİ

Kenet kaplama sistemi makinesi ile yerinde üretim yapılabilmektedir. Yapının durumuna göre farklı ölçülerde üretim yapılabilir. Çatının yağmur oluklarından mahya seviyesine kadar boydan boya tek parça olarak üretim yapılmaktadır. Sac tavalar halinde üretilir tavaların en ölçüleri 35 cm ile 70 cm arasında değiştirilebilir. Kullanılacak sacın mukavemetinin arttırılması için tavalar içerisine tekli yada çiftli iz basımı formu basılabilir. Çatı kaplamda kullanılacak saclar cinslerine göre kalınlıkları fark edebilir 0.40mm ve 0.80mm kalınlıklar arasında üretimi yapılabilir.Çatının veya yapının durumuna göre renk seçenekleri bulunmaktadır. Bu sayede çok daha estetik ve şık bir görünüm yakalamak mümkündür. Kenet kaplama sistemin özellikleri diğer çatı kaplama sistemlerine göre daha fazladır. Sac tavaların birbirine özel bükümleri ile geçmesi ve bu geçiş kısımlarının kenetleme işlemi yapılması ile oluşmaktadır. Kenetleme yapılan kısımların bir daha açılması söz konusu değildir. Bu sayede mükemmel bir birleşim ve geçirmezlik özelliğine sahiptir. Ülkemizde çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlamıştır.  Askeri depo ve silolarda , devlet birimlerinde , müstakil villalarda ve binalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Şık görünümü ve sağlamlığı sayesinde tercih sebebidir.

KENET KAPLAMA SİSTEMİ MONTAJ

Kenet sistem statik sac , alüminyum sac , bakır sac , çinko sac ile yapılabilmektedir. Çeşitli renk seçenekleri ile yapınızın durumuna göre oldukça estetik bir duruş sağlar. Kaplama işlemi yapılmadan membran veya çuvallı jüt ile izolasyon yapılır. İzolasyondan sonra sac tavalar monte işlemine hazırdır. İlk döşenecek kenet tavası üzerine 40 cm aralıklarla  klips tutucular döşenir. Bu klipsler vida ile çatı üzerine monte edilir. Sonra ikinci tava ilk tava üzerine oturtulur. Bu sayede vidalar ikinci tavanın altında kalmış olur. Kenet büküm kısımları özel kenet sıkıcı aleti ile birleştirilir ve mükemmel bir birleşim oluşturulur  kenet kısmı doğru sıkıldı ise bir daha açılması çok zordur. Tavalar bu şekilde sıra ile döşenerek çatı tamamlanır. Mahya birleşim kısımları yapılırken mahya sacının kenet bükümlerinin makasla oyularak tam olarak oturması ile yapılır. Baca kenar ve detay sacları özel olarak tek tek hazırlanır ve yerlerine monte edilir.

 

 

KENET ÇATI VE KENET KAPLAMA SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Boydan boya tek parça üretilmesi (eksiz)

Montajı tamamlandıktan sonra üzerinde bir tek montaj vidası görülmez

Kenetli birleşimi sayesinde mükemmel geçirmezlik sağlar

Renk seçenekleri mevcuttur.

Dışardan görünümü çok estetik ve şıktır

Kasıtlı olarak bir darbe almadığı sürece çok uzun yıllar kullanılabilir


Popüler Aramaları
kenetli çatı sistemleri kenetli çatı uygulama kenetli çatı yapan kenetli çatı sistemleri yapımı
Benzer Yazılar

Diyarbakır da kenet çatı fiyatları

Diyarbakır da kenet çatı fiyatları hakkında bigliler yer alıyor.

Hastane çatısı kenet yapımı

Hastane kenetli çatı yapımı ve tamiri.